Dekret Biskupa Opolskiego
Opole, dnia 30 kwietnia 2020 roku Nr 18/2020/A/KNC-K
DEKRET
W trosce o zdrowie wiernych w obliczu rozprzestrzeniającej się pandemii i w nawiązaniu do „Zarządzenia Rady Stałej KEP” (nr 1/2020 z dnia 12 marca 2020 roku), „Reskryptu Kongregacji ds. Kultu Bożego” z dnia 17 lutego 1997 roku (Prot. n. 353/97/L) oraz „Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” z dnia 19 kwietnia 2020 roku (Dz.U. 2020 poz. 697), z dniem 1 maja br. na terenie Diecezji Opolskiej postanawiam, co następuje.
- Do 24 maja 2020 roku przedłużam dyspensę ogólną od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie Diecezji Opolskiej w niedziele i dni świąteczne.
- Na drzwiach kościoła należy wywiesić informację o jego powierzchni użytkowej. W obrzędach kultu religijnego może brać udział nie więcej niż jedna osoba na 15 m2. Dane o powierzchni użytkowej kościoła znajdują się w inwentarzu parafialnym oraz w książce obiektu budowlanego.
- W przylegających do kościołów placach i parkach nie obowiązuje przelicznik podany wyżej, lecz zasada dystansowania się, zgodnie z którą znajdujące się tam osoby powinny przebywać w odległości minimum ok. 2 m od siebie.
- Przywraca się możliwość zwyczajowej formy pogrzebu (z trzema stacjami i obecnością trumny bądź urny), z zastrzeżeniem, że tam, gdzie cmentarz znajduje się w pobliżu kościoła, można przeprowadzić kondukt z zachowaniem zasady dystansowania się. Tam natomiast, gdzie cmentarz jest oddalony od kościoła, należy do niego podjechać samochodami. W uroczystościach pogrzebowych może brać udział nie więcej niż pięćdziesiąt osób, nie wliczając celebransa, usługujących i pracowników firmy pogrzebowej. We Mszy pogrzebowej obowiązują ograniczenia z pkt. 2. i 3. Te same zasady dotyczą kaplic cmentarnych. Msza pogrzebowa może być także odprawiona w terminie późniejszym.
- Wierni mają obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego oraz w ich otoczeniu częścią odzieży, maską, maseczką bądź przyłbicą także podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie duchowni i to tylko w trakcie sprawowania kultu religijnego oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe. Przystępując do Komunii świętej wierni winni odsłonić usta, nie dotykając zewnętrznej części elementu ochronnego.
- Usta i nos mają mieć zasłonięte wszystkie osoby, tak duchowne, jak świeckie, które przyjmują interesantów w kancelarii parafialnej czy zakrystii.
- Sakrament Pokuty można już sprawować w zamkniętych konfesjonałach, z zastrzeżeniem, że penitent ma mieć zasłonięte usta i nos. Należy przywrócić zwyczajowe godziny spowiedzi, aby wierni mogli swobodnie przystąpić do spowiedzi wielkanocnej.
- Zachęcam do częstego korzystania ze specjalnego formularza Mszy świętej „W czasie pandemii”. Nakazuję śpiewanie suplikacji podczas każdej Mszy świętej z prośbą o zachowanie od epidemii, zdrowie i deszcz. Sprawowanie kultu Bożego w tych intencjach jest naszym obowiązkiem i wkładem w walkę z epidemią. Należy także zachęcać wiernych do osobistej modlitwy, szczególnie w Godzinie Miłosierdzia, o powstrzymanie epidemii i suszy oraz o potrzebne siły dla wszystkich zmagających się z tymi żywiołami.
- Przypominam, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu. Mogą być one jedynie transmitowane w czasie rzeczywistym (live streaming).
- Znosi się ograniczenia w dopuszczaniu do służby przy ołtarzu dla dzieci powyżej 13. roku życia.
- Podtrzymuję zawieszenie wszelkich rekolekcji, misji, wyjazdów i spotkań formacyjnych, a także konwentów i konferencji dekanalnych oraz zjazdów kursowych.
- Zachęca się do odprawiania nabożeństw majowych zgodnie z miejscowymi zwyczajami i odmawiania w ich trakcie modlitw, przygotowanych przez papieża Franciszka.
- Podtrzymuję obowiązek codziennego wystawiania Najświętszego Sakramentu w każdej parafii, przy czym zarządzam, że wystawienie ma trwać nie krócej niż godzinę. Godziną rozpoczęcia adoracji powinna być Godzina Miłosierdzia.
- Ze względów duszpasterskich udzielam nieograniczonego prawa do binacji i trynacji, a nawet kwadrynacji Mszy świętych. Zakazuję kapłanom-emerytom odprawiania Mszy świętych z udziałem ludu. Z tego też powodu aż do odwołania udzielam im przywileju odprawiania Mszy świętych w domach, w których mieszkają.
- Podtrzymuję zawieszenie posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Posługę wobec chorych mają pełnić jedynie duchowni, udając się do nich wyłącznie w sytuacji zagrożenia ich życia, przy zachowaniu należytych zabezpieczeń przed zakażeniem. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych SARS-CoV-2 oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach jednoimiennych, zajmujących się leczeniem jedynie tej choroby.
- Zakazane są wszelkie procesje. W ich miejsce należy urządzić nabożeństwa.
- Duchowni, objęci kwarantanną, są zobowiązani zgłosić ten fakt do kurii, natychmiast po wydaniu decyzji przez kompetentne władze państwowe.
- Kuria Diecezjalna w Opolu będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 13.00. Do kurii należy przyjeżdżać jedynie w sprawach niecierpiących zwłoki.
- Zgodnie ze wskazaniem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zachęcam kapłanów oraz osoby konsekrowane do modlitwy różańcowej codziennie o godz. 20.30, zakończonej Apelem Jasnogórskim.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości czy trudności interpretacyjnych w rozumieniu zapisów niniejszego Dekretu należy zwrócić się do Biskupa Opolskiego, do którego należy autentyczna interpretacja wydawanego przez niego prawa, a także do tych, którym w tej szczególnej sytuacji ją powierzył, tj. do wikariuszy generalnych, wikariusza biskupiego ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kanclerza, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego i oficjała, dostępnych drogą służbowego maila.
- Powyższe zarządzenia obowiązują do odwołania. Proszę duszpasterzy o częstsze sprawdzanie służbowej poczty elektronicznej.
BISKUP OPOLSKI +Andrzej Czaja