Maseczki w kościele

Od dnia 16 kwietnia (czwartek) będzie obowiązywać zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej.

W związku z tym zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu obowiązują następujące zasady:

1. Wierni gromadzący się w kościołach na liturgii i poza nią (np. w czasie Adoracji Najświętszego Sakramentu) są zobowiązani do zasłaniania ust i nosa.
  2. Twarz można odsłonić przy przyjmowaniu Komunii św. w taki sposób, aby nie dotykać rękami zewnętrznej części maski.
  3. Ten sam obowiązek (zasłaniania ust i nosa) dotyczy osób posługujących (ministrantów, lektorów), którzy znajdują się podczas liturgii w prezbiterium.
  4. Z obowiązku zasłonięcia ust i nosa w czasie liturgii zwolniony jest tylko celebrans/celebransi ją sprawujący (podczas jej trwania). Zwolnienie to nie obowiązuje duchownego udającego się do kościoła bądź wracającego z niego, korzystającego w tym czasie z przestrzeni publicznej (drogi, chodnika, placu kościelnego).
  5. Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy także duchownego podczas przyjmowania interesantów w kancelarii parafialnej bądź zakrystii.
  6. Dla bezpieczeństwa należy też korzystać z maseczek podczas sprawowania sakramentu pokuty, mimo że jest on czynnością liturgiczną (przy zachowaniu innych zasad higieny wskazanych w Dekrecie Biskupa Opolskiego z 24 marca br.).
Pozdrawiam serdecznie, Wasz proboszcz, ks. Piotr Kierpal